Mutta Six Sigmasta. Six Sigma on todellinen innovaatiomenetelmä. Six Sigma tason saavuttamiseksi tarvitaan 6,6%:sta virheitä yli 20.000 kertainen parannus, jotta päästään 3,4 ppmo:n. Ja yllätys yllätys tämä onnistuu. Six Sigmaa on alettu kutsuakin systemaattiseksi innovaatioksi. (Quality Progress 1/06). Parannusprosessien onnistumisesta on osoituksena kansainväliset huikeat tulokset. Olemme juuri julkaisseet näillä six sigma sivuilla Six Sigma Black Belt "koulutusprojektien" keskituoton ja jakauman (otos). Lähes kaikki projektit vielä toteutuvat (>80%). Tutkimus on tieteellisesti pätevä. Keskituotto Suomessa on 198.274 Euroa/vuosi/projekti, joka ylittää kansainvälisen tason 155.000 Euro/vuosi/projekti. Olen ylpeä suomalaisesta osaamisesta ja niistä yrityksistä, jotka ovat lähteneet mukaan six sigmaan. Olemme tehneet rajusti työtä suomalaisen mallin luomiseksi viimeiset 8 vuotta ja onnistuneet yli odostusten!
Six Sigma on alkujaan 1980-luvulla ollut jotain aivan muuta kuin nyt, mutta six sigman "tieteellinen vahva tausta" on mahdollistanut sen muuntua ja mukautua - six sigma morfoloituu innovaatioon. Näin hyvän menetelmän pitääkin tehdä! Tänä päivänä kaikissa six sigma lehdissä käydään keskustelua six sigmasta ja innovaatioista. Six sigmahan perustuu neljään suureen "konseptiin": aika johtamiseen (time management=projekti), prosessi ajattelu (process thinking=prosessi), tilastollinen ajattelu (statistical thinking=tilasto + Minitab) ja innovaatio ajattelu (innovative thinking=teoria ja ideatyökalut) (lainattu Parven Guptalta: Six Sigma Forum, elokuu 2005).
Mitä mieltä olet innovaatiosta ja laadusta? Olemmeko me laatu- ja kehitysihmiset osanneet tuoda innovaatiokeskusteluun oman osaamisemme? Eikö olisi jo aika "morfoloida" yrityksesi ISO 9000 järjestelmän ennaltaehkäisy ja parannusosio 8.5.1-8.5.4 ja tuoda systemaattinen innovaatio eli six sigma menettely (ISO:ssa vaaditaan kirjallinen menettelyohje. DMAIC menettely on tähän mitä parhain.) mukaan laatujärjestelmään ja tietysti johdon osioon 5.1-5.6 ja muuallekin ISO:a. Kuinka muuten laatu- ja kehitystavoitteet saavutetaan? Kaikki laatu- ja kehitysihmiset yhtykää INNOVAATIOON!
