Julkaistu 21.10.1999
Kirjoittanut Eero E. Karjalainen
On syntynyt uusi menetelmä ja johtotähti laatutoiminnalle, SIX SIGMA. Menetelmän kehittäjä on tri Mikel J. Harry.
Julkaistu 26.08.1999
Kirjoittanut Eero E. Karjalainen
Mitkä ovat keskeiset elementit onnistuneessa laatujohtamisessa - johtamisessa, jossa laatu ja yrityksen tulos on merkittävästi parempi kuin kilpailijoilla.
Kaikki alkaa ylimmästä johdosta, joka ottaa laadun todella omakseen, rakentaa ja laajentaa liiketoimintasuunnitelmaansa laadun varaan ja määrittelee laadulle strategiset tavoitteet.
Julkaistu 05.05.1999
Kirjoittanut Eero E. Karjalainen
Konferenssissa Six Sigma Academy ja koko Six Sigma ajattelun luoja Mikel Harry esitteli laatupäällikön roolin uudessa valossa. Laatupäällikkö yhdessä laatuhevosensa "quality" kanssa kaitsee villin lännen tapaan laatukarjaansa (virheet) ja lassoaa hiehoja eli tekee rahaa parantamalla projekti projektilta laatua.
Julkaistu 12.04.1999
Kirjoittanut Eero E. Karjalainen
1980-luvulla Philip Crosby esitti kirjassaan "Laatu on ilmaista" idean nollavirheestä. Idea oli hieno ja se ratkaisisi kaikki laatuongelmat mutta valitettavasti idean ja ratkaisun välillä oli ammottava aukko ja suuri kysymys: kuinka.